Drodzy koledzy Parkieciarze: miło nam poinformować, że nasz kolega Parkieciarz, będzie brał udział w roli Eksperta krajowego w europejskim konkursie umiejętności zawodowych EuroSkills w Graz, w konkurencji Układanie podłóg/ Floor laying we wrześniu 2021 roku.
Postanowiliśmy przybliżyć Wam temat przeprowadzając rozmowę z Mateuszem Sarnackim, właścicielem firmy AMS PARKIET , członkiem zarządu Cechu Rzemiosł Budowalnych we Wrocławiu , członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy oraz członkiem Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich. Mateusz posiada tytuł mistrza w zawodzie posadzkarz.
Czym właściwie jest Worldskills ?
WorldSkills to prestiżowe, międzynarodowe olimpiady umiejętności zawodowych, w których uczestniczy najbardziej utalentowana młodzież w wieku 18-22 lata z ponad 80 krajów w 60 dyscyplinach zawodowych. Zmagania 1600 młodych zawodników obserwowane są przez ponad 100 000 widzów, w tym przedstawicieli rządów, organizacji gospodarczych, światowe stacje telewizyjne jak BBC czy CNN oraz największe firmy o zasięgu międzynarodowym.
Najbliższe zawody Euroskills odbędą się w II połowie września 2021, w austriackim Graz. Polska drużyna narodowa będzie konkurować w 15 konkurencjach w dziedzinie usług, technologii informatyczno-komunikacyjnych, budownictwa oraz kreatywnej. Zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej WorldSkills Poland
W jaki sposób zawodnicy przygotowują się do tej imprezy ?
Podczas przygotowań uczestniczymy w wielu szkoleniach pogłębiając swoją wiedzę aby maksymalnie dobrze przygotować się do wykonania zadań konkursowych
Jaka będzie Twoja rola jako eksperta w tej olimpiadzie ?
Rolą Ekspertem w konkurencji Układanie podłóg/ Floor laying jest opracowanie i monitorowanie planu szkoleniowego podopiecznego – Mateusza Gazurka, który będzie reprezentował Polskę w w/w konkurencji podczas zawodów europejskich EuroSkills w Graz 22-26 września 2021, oraz ocena prac wykonanych przez zawodników z innych krajów w ramach komisji oceniającej, składającej się z ekspertów zagranicznych.
Zawodnicy w konkurencji Układanie Podłóg mają do wykonania 5 zadań, w tym wykonanie wylewki, wykonanie wzoru z wykładziny pcv, wykonanie wzoru z wykładziny dywanowej, wykonanie wzoru z klepek parkietowych .
Czy uczestniczyliśmy w poprzednich edycjach tego wydarzenia w konkurencji, która interesuje nas najbardziej, czyli w układaniu podłóg ? Przyznam, że nie słyszałem wcześniej o takim wydarzeniu.
Na Euroskills jedziemy jako reprezentacja Polski w konkurencji układanie podłóg po raz pierwszy. Chcemy wypaść jak najlepiej. Celem jest zdobycie medalu i zaprezentowanie Polski jako kraju gdzie rzemiosło jest na bardzo wysokim poziomie .
Dobry wynik na tych zawodach otworzy nam bramę na zawody WorldSkills, które odbędą się w 2022 roku w Szanghaju.
Jak rodziła się Twoja pasja do Parkieciarstwa ?
Blisko zawodu parkieciarz oraz samej obróbki drewna jestem od dziecka. Moim rodzice prowadzili sklepy z parkietami. Po szkole i w soboty pomagałem im. Praca parkieciarzy bardzo mi się podobała i mocno mnie ciekawiła. Pod koniec szkoły średniej jeździłem jak tylko była możliwość aby pomagać parkieciarzom na budowie. Gdy byłem na studiach, pracowałem z parkieciarzami prawie regularnie, oczywiście czas pracy mocno był zależny od planu zajęć na uczelni. Po jakimś czasie zacząłem sam wykonywać mniejsze prace parkieciarskie. Skończyłem Politechnikę Wrocławską, ale wybrałem zawód parkieciarza i pozdawałem egzaminy czeladnicze i mistrzowskie, aktywnie uczestniczyłem w wielu branżowych szkoleniach i kursach.
W jakim kierunku według Ciebie będą szły trendy dotyczące podłóg drewnianych ?
Drewno jest szlachetnym materiałem naturalnym, który mimo różnych konkurencyjnych i alternatywnych rozwiązań zawsze znajdzie swoich zwolenników. Trendy narzucane są często przez projektantów i zwykle powracają cyklicznie. Kilkadziesiąt lat temu była moda na jodełki, mozaiki. Później wzory te często zastępowane były przez proste deski. Obecnie można zauważyć że ludzie wracają do podłóg drewnianych układanych we wzory. Zazwyczaj jak coś jest popularne i wszędzie dostępne, to znajdą się klienci, którzy chcą mieć jednak coś innego. Coś wyjątkowego. Dlatego zatrudniają projektantów, którzy do swoich projektów wplatają podłogi drewniane układane w różne wzory. Montując drewnianą podłogę mamy materiał, który możemy poddawać renowacji i zmieniać jego wygląd, w ten sposób możemy dopasować podłogę do bieżących trendów, jakiekolwiek by one nie były.
Ogólnie mówiąc, moim zdaniem moda na drewno nigdy nie minie. A już teraz widać, że rzemiosło jest doceniane na rynku.
Jesteś zwolennikiem podłóg wykańczanych tradycyjnie lakierem, olejem, czy woskiem twardym olejnym ? Jak zapatrujesz się na możliwości barwienia i strukturyzacji drewna?
Każda metoda wykończenia drewna ma swoje plusy i minusy. Mi natomiast mimo wszystko najlepiej pasuje drewno olejowane. Obecnie na rynku mamy dostęp do narzędzi i środków chemicznych umożliwiających wykańczanie drewna na różne sposoby. Osobiście bardzo lubię wykorzystywać nowe technologie obróbki drewna. Często taka metoda może wydobyć "nowe piękno" ze starej podłogi. Takie możliwości barwienia i strukturyzacji przy obróbce drewna, to kolejny argument za wykorzystaniem tego materiału do wykończenia naszym mieszkań zamiast innych alternatywnych, często sztucznych produktów.
Myślisz, że jest szansa aby Worldskills odbył się kiedyś w Polsce ?
Polska złożyła zainteresowanie zorganizowaniem takiej olimpiady u nas w kraju w roku 2027. Czekamy na decyzję.
Dziękuję za rozmowę
Rozmowę przeprowadził Piotr Kochański