1. Czym jest Subit i czy może być szkodliwy dla zdrowia ?
W roku 2012 poseł Jacek Żalek na posiedzeniu Sejmu zgłosił Interpelację 6430, na którą odpowiedzi udzielił Cezary Rzemek pełniący wówczas funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Oto fragment, a całość można przeczytać pod linkiem do strony sejm.gov.pl umieszczony na końcu odpowiedzi na to pytanie: " Subit jest nazwą handlową lepiku asfaltowego przeznaczonego do przyklejania na zimno deszczułek podłogowych, drewnianych w budownictwie ogólnym. Producentem subitu był Zakład Chemii Budowlanej Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych INCO-Veritas, ul. Faradaya 1, 03-233 Warszawa. Stosowany był w budownictwie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Subit był masą składającą się z asfaltów, wypełniaczy w postaci mączki lub włókien, plastyfikatorów i rozpuszczalników i nie zawierał w swoim składzie produktów smołowych. Norma PN-B-24624:1971 Lepik asfaltowy do posadzki deszczułkowej, obowiązująca w zakresie produkcji i obrotu od dnia 1 stycznia 1972 r., nie dopuszczała (pkt 1.3 normy) stosowania w produkcji lepiku ˝smół węglowych, paków i lekkich olejów z destylacji smoły powęglowej˝. Ponadto zgodnie z tą normą (pkt 3.1 normy) wyrób wymagał oceny higienicznej w zakresie możliwości stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, dokonanej przez Państwowy Zakład Higieny lub Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej dla danej receptury lub technologii.
W latach osiemdziesiątych ZZG INCO produkowały lepik asfaltowy o nazwie handlowej Subit 83. Wyrób posiadał ocenę higieniczną Państwowego Zakładu Higieny, dopuszczającą jego stosowanie w budownictwie, pod warunkiem przestrzegania oddania pomieszczeń do użytkowania po okresie minimum 4 tygodni od zastosowania. Ograniczenie to wynikało z faktu, że zastosowanie subitu do przyklejenia parkietu powodowało występowanie przemijającego zanieczyszczenia powietrza węglowodorami aromatycznymi i alifatycznymi pochodzącymi z rozpuszczalnika (benzyna do lakierów C).
Z badań przeprowadzonych w latach osiemdziesiątych przez Instytut Techniki Budowlanej wynika, że odparowywanie rozpuszczalnika i wynikające stąd zanieczyszczenie mogło utrzymywać się w pomieszczeniach przez okres kilku miesięcy...." Cały tekst w linku poniżej:
Interpelacja posła i odpowiedź Ministerstwa