W grudniu 2018 roku Bona zorganizowaliśmy warsztaty parkieciarskie w Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie. Skierowane były do wszystkich parkieciarzy, którzy chcieli przetestować produkty w praktyce, na obiekcie.
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, to historyczny i zabytkowy budynek mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie. Największym i niewątpliwie najpiękniejszym pomieszczeniem budynku jest Sala Odczytowa, która może pomieścić aż 300 osób i na co dzień można ją wynająć, jako pomieszczenie na organizację konferencji, wykładów, wystaw czy bankietów. Zatem jej podłoga jest narażona na ekstremalnie duże obciążenie, zarysowania, częste mycie i nadwyżki wody.
Firma Bona zaprosiła do projektu wszystkich chętnych, którzy chcieli w praktyce przetestować produkty Bona i dowiedzieć się o nich więcej. „Warsztaty trwały cztery dni, zatem uczestnicy mogli dobrowolnie wybrać etap renowacji i dołączyć w wybranym przez siebie momencie. Czyli jeśli kogoś interesowało na przykład tylko lakierowanie – mógł dołączyć do nas na ostatni dzień warsztatów, z kolei byli tacy, którzy mieli pytania wyłącznie o materiały ścierne i uczestniczyli pierwszego dnia. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za duże zaangażowanie i mam nadzieję, że zainspirowaliśmy ich do wdrożenia ciekawych rozwiązań w swojej codziennej pracy.” – wspomina Krzysztof Rejdych, Koordynator warsztatów w Centralnej Bibliotece.
Renowacji poddane zostało 282 m2 podłogi w Sali Odczytowej. Wzór składał się z klonu oraz dębu. Do prac zostały wykorzystane następujące maszyny: Bona Belt i Bona Belt HD, Bona Flexisand 1.9, Bona DCS 70 i DCS 25, Bona Combi Edge oraz Bona Edge. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wielofunkcyjna i wygodna w zastosowaniu maszyna Bona FlexiSand 1.9., do której można dopasować różne talerze, by wykonała wiele rozmaitych prac związanych z przygotowaniem podłogi (np. zdzieranie starych powłok klejowych, szlifowanie, polerowanie, szczotkowanie, nakładanie oleju). FlexiSand 1.9 z talerzem Bona Power Drive pozwala na silne szlifowanie do surowego drewna. Do prac wykorzystano również system bezpyłowego szlifowania dzięki odkurzaczom Bona DCS70 i nowemu DCS25.
Ze względu na częstą organizację różnego rodzaju imprez w Sali Odczytowej, taka podłoga wymaga najwyższej możliwej ochrony na zarysowania. Dlatego do jej zabezpieczenia zostały wykorzystane lakiery: Bona Novia jako podkład (1 warstwa) oraz najmocniejszy lakier - Bona Traffic HD (2 warstwy).
Dziękujemy wszystkim parkieciarzom biorącym udział w warsztatach, a przede wszystkim stałym uczestnikom projektu, czyli Certyfikowanym Parkieciarzom Bona – Krzysztofowi Nowosielskiemu i Patrykowi Knechcie oraz osobom wspierającym: koordynatorzy Workcamp Parquet POLSKA 2019 Kris Sylwestrzak z Olsztyna oraz Jarosław Gawina z Warszawy, a także bardzo aktywnym parkieciarzom: Przemysław Markowicz (woj. mazowieckie), Bogdan Pinkowicz (woj. mazowieckie), Jacek Dziubak (woj. mazowieckie) Szczepan Smalarz (woj. podkarpackie). Cieszymy się również, że na warsztatach mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Mińska Mazowieckiego - Renatę Solonek i Roberta Pyszel.
Bona Polska Warsztaty Parkieciarskie Warszawa 2018
Relacja dzięki uprzejmości: Bona Polska